Sofya, geleneksel, üst düzey ve yenilikçi kültürlerin bir arada yaşadığı, haftalarca keşfedebileceğiniz birçok farklı yüzü olan bir yer. Her yolculuk tek bir adımla başlar, ancak, Bulgaristan’ın hareketli başkentini ziyaret ettiğinizde başlayabileceğiniz en iyi cazibe merkezlerinden birini seçtiğinizi farkedersiniz.

Aziz Alexander Nevsky Katedrali

Aziz Alexander Nevsky Katedrali, dünyanın en büyük Ortodoks Hıristiyan katedrallerinden ve Sofya’nın sembollerinden biridir. Parlak altın kaplı kubbeleri şehrin çeşitli, çoğu zaman beklenmeyen kısımlarından fark edebilirsiniz – bazen iki binanın çatısı arasında gözüküyorlar ya da yağmurdan sonra su birikintilerinde parıltılı yansımalarını görebilirsiniz. 1877-78 Rus -Türk savaşında ölen Rusları, Bulgaristan’ın kurtuluşuna yol açan çatışmayı onurlandırmak için Neo – Bizans tarzında inşa edilmiştir. Dokuz mil uzaklıktan (15 km) 12 büyük çanının sesini duyabileceğinizi de söylüyorlar.

Dini Hoşgörü Meydanı

Sofya, zengin kültürel geçmişinden ve yıllardan beri koruduğu dini barıştan gurur duyuyor. Dünyada, birbirinden birkaç sokak uzaklıkta dört ana dine ait dört ibadethaneyi ziyaret edebileceğiniz yerlerden biridir. Bunlar Aziz Nedelya Ortodoks Kilisesi, Banya Bashi Camii, Sinagog ve Aziz Joseph Katolik Katedrali’dir. Yukarıdan bakıldığında bu meydan, tam bir kare şeklini oluşturmaktadır.

Saint Sophia Bazilikası – Yeraltı Mezarları

Sofya isminin kökeni hakkında birçok efsane var, ama tarihçiler bir zamanlar küçük bir kasabanın Aziz Sofya Bazilikası’ndan adını aldıklarına inanıyorlar. Bu kırmızı tuğlalı kilise, Roma döneminde inşa edilmiş, sonraki yıllarda bir cami ve itfaiye kulesi (Galata Kulesi’nin de tarihteki görevlerinden biri) olarak hizmet vermiştir. Yer altında devasa bir mezar yeri bulunduğundan, kilisenin mezarlıklarını ziyaret edebilir ve antik mezarların ve koridorların labirentinde farklı bir maceraya çıkabilirsiniz.

Sofya Tarih Müzesi

Roma döneminden kalma Roma imparatoru Büyük Konstantin’in ( ‘Serdica benim Roma’m diyen kişi) en modern şehir olduğunu söylediği Sofya tarihine ışık tutabileceğiniz bir müze. Geçmişten çok çeşitli fotoğraf ve filmler, bir kralın altın arabası, Sofya’daki ilk otomobillerden biri ve hatta retro bir tramvay (müzede park edilmiş durumda) bile var.

Ulusal Tarih Müzesi

Tarih meraklıları, Ulusal Tarih Müzesi’nin sayısız salonlarında, Bulgar topraklarının geçmişini keşfederek, bütün bir günü kolayca geçirebilirler. On binlerce sergiyle, dünyaca ünlü altın Trakya hazineleri arasında, Bulgar geçmişinin en büyük hazinelerini barındırıyor. Birinci ve İkinci Bulgar Krallığı, kralları (Bulgarca çarlar olarak adlandırılır), zirveler ve düşüşler hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Ulusal Tarih Müzesi için en az yarım gün plan yapmalı ve şehir merkezinin dışında olduğunu unutmamalısınız.

Sofya Heykeli

Komünist döneme dönersek, Lenin’in heykeli bugün Sofya anıtının bulunduğu yerde yükseliyordu. Bulgar başkentinin simgelerinden biri olan bu heykel, Sofya’nın dini ve putperest vizyonlarını metaforik olarak birleştirmektedir. Bir çelenk, zaferin sembolü, bir yanda eski paraların bulunduğu yeri ziyaret etmelisiniz. Bilgeliğin sembolü olan bir baykuş, heykelin sol kolunda oturmaktadır.

Borisova Gradina Parkı ve Yuzhen Parkı (Güney Parkı)

Sofya, sakinlerinin gürültülü, telaşlı beton ormanlardan gizlendiği birçok parkın bulunduğu yeşil bir şehirdir. Bunların arasında en büyüğü olan Borisova Gradina Park, aslen kentin eteklerinde olmasına rağmen Sofya’nın tam merkezinde bulunuyor. Yuzhen Parkı (South Park), Sofya sakinlerinin merkez bölgeye yakın bir başka favori yeşil yeridir. Sofya’nın birçok parkında, festivaller, konserler ve açık hava sinemaları gibi birçok açık hava etkinliği, yaz aylarında gerçekleşiyor.

Vitosha Bulvarı

Bu bulvar şehrin kalbi niteliğindedir ve kafeler, restoranlar ve lüks mağazalarla doludur. Sokak sanatçılarını görmek, Pazar sabahı kahve içmek ya da sadece insanları izlemek için harika bir alandır.

Studentski Grad – Öğrenci Kasabası

Studentski Grad (Öğrenci Kasabası), üniversite yurtlarının barlar, kafeler ve gece kulüpleri arasında yayıldığı şehir alanıdır. Buranın atmosferi genç ve mutlu insanları ve her gece partileri ile her gün devam ediyor. Sizi eğlenmek için buraya götüren, şehir merkezinden 280 numaralı otobüse veya 94 numaralı otobüse atlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here